Fenerbahçe: 4 - Sivasspor: 1 (MAÇ SONUCU)

Süper Lig'in 12. haftasında Fenerbahçe, Sivasspor'u 61. dakikada ...

Ukrayna'dan Messi'ye sevgilerle...

Ukrayna'nın en önemli 3. sayfa güzeli Angelina Petrova, Messi'ye olan ...

Naim Süleymanoğlu hayatını kaybetti

Olimpiyat şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu, tedavi ...

BAŞAKŞEHİR 5-1 GALATASARAY

Süper Lig'in 12. haftasında Medipol Başakşehir, Galatasaray'ı 5-1 ...

Stephanie Buckland Kimdir - Resim Galeri

Doğum Tarihi: 1991 Boy: 163 cm Ağırlık: 51 kg Nasıl vücut ...

Bella Falconi Kimdir - Resim Galeri

Adı: İsabella Falconi Doğum Yılı :  1985 Boy: 158 cm Kilo: 52 kg ...

Timucin Emre Güçlü Kimdir - Galeri

  Doğum Tarihi: 1aralık 1992 Boy: 183 cmKilo: 81 kg Bodybuilding ...

Eva Andressa Kimdir - Resim Galeri

Tam Adı: Eva Andressa'nin Vieira Nascimento  Doğum Tarihi: 19 Aralık ...

Alzira Rodriguez Kimdir - Resim Galerisi

1986 Doğumlu Boy: 167 cm Kilo : 54 kg Dominik Cumhuriyeti ...

Daniel Blackwell

1991 Doğumlu  Boy: 185 cm Kilo: 91 kg   Vücut Geliştirme sporuna ...

Margret Gnarr

1989  Doğumlu olan Margret’in 6 kardeşi var geniş sayıla bilecek bir ...

Calum Von Moger Kimdir - Galeri

Doğum tarihi: 9 Haziran 1990 Boy:  189 cm Kilo:  104 kg   Nasıl ...

Zach Zeiler

Doğum Tarihi:16 Nisan 1994 Boy: 183 cm Kilo: 77 kg Nasıl ...

Camille Leblanc-Bazinet

Doğum Tarihi: 10 Ekim 1988 Boy: 156 Kilo: 56 Camille Leblanc  16 ...

Alice Matos

Doğum Tarihi : 24 Mart 1985 Boy: 157 cm Kilo: 56 kg Nasıl vücut ...

Viktor Simkin

    Doğum Tarihi: 24 Temmuz 1988 Boy: 175 cm Ağırlık : 90 kg ...

Reyhan Karaca 12 Kilo verdiği diyeti açıkladı

REYHAN KARACA: Sevilen şarkıcının geçen yıl uyguladığı ve 12 kilo ...

Türkan Şoray Her gün Bunları yiyor

TÜRKAN ŞORAY Türk Sineması'nın taçsız kraliçesi, yaz mevsimine zinde ...

Gülben Ergen Nasıl 1 ayda 8 kilo verdi

Sanatçı Gülben Ergen  1 ayda 8 kilo verdiği diyetini  takipçileri ile ...

Sibel Can Kabak Çorbası ile Nasıl Zayıfladı

Sibel Can’ın 2013 yılında uyguladığı ve 15 kilo verdiği iddia edilen ...

Türk Halk Müziği sanatçısı Türkü Nasıl 15 Kilo Verdi

Halk müziği sanatçısı Türkü, hem yeni albümü ‘Özlemim’le hem de yeni ...

Bengü Kavun Diyetiyle 10 Kilo Verdi

Şarkıcı Bengü, Jennifer Lopez ve Beyonce'un tercih ettiği kavun ...

Linet, Nasıl 35 Kilo Verdi?

Sanatçı Linet 33 yaşında ancak kendisini bildiğinden beri kilolu biri ...

Hazal Kaya 13 Kilo verdi, Nasıl Verdi?

Üç ayda 13 kilo veren güzel oyuncu sırrını açıkladı.   Güzel ...

Ata Demirer 20 Kilo verdi, Nasıl Verdi?

Ünlü komedyen Ata Demirer, Rumeli Hisarı'ndaki gösterisinin sabahı ...

Beyonce 26 kilo Verdi

Geçtiğimiz yılın Ocak ayında doğum yapan ünlü şarkıcı Beyonce, kısa ...

Sıla 1 ayda Nasıl 12 kilo verdi

Pop mü­zi­ğin hüzünlü şarkılarının sahibi Sı­la, şar­kı­la­rı ka­dar ...

Demet Akalın'ın Dudak uçuklatan diyet ücreti

Demet Akalın, hamilelik diyetinde neler yedi... Vitamin-minarel ...

TEMEL FİZYOLOJİK KAVRAMLAR

22 Mart 2015
yazar :  

Maksimal oksijen tüketimi (VO2max). Giderek artan aerobik bir kas egzersizi esnasında, kullanılan maksimal oksijen miktarıdır. Maksimal aerobik güç ya da maksimal aerobik metabolizma olarak da tanımlanır. Ölçüm, genellikle, ml/kg/dakika (vücut ağırlığının kilogramı başına dakikadaki mililitre oksijen miktarı) ya da dış güce karşı yapılan egzersizlerde L/dakika (dakikada kullanılan oksijenin litre olarak miktarı) olarak değerlendirilir.

 

 

Üst düzey bir max.VO2; Yüksek şiddet ve uzun süreli egzersizleri desteklemeye,

Yoğun bir egzersizden sonra çabuk toparlanmaya,

Aşırı yorgunluk göstermeksizin daha aktif olmaya,

Önemli antrenman yüklerini desteklemeye,

Uzun süreli yarışmalarda daha başarılı olmaya olanak sağlar.

VO2max, büyüme ile kızlarda 14-15 yaşa kadar, erkeklerde 18-20 yaşa kadar artış gösterir. Büyümeye bağlı olan bu artış, özellikle düzenli, yoğun ve uzun süreli çalışmalar ile önemli derecede geliştirilebilir.

VO2max, ortalama olarak erkek çocuklarda kızlara oranla daha yüksektir, yetişkin yaştan itibaren yaş ile azalır. Sedanterlerde (Durağan yaşayanlarda) bu azalış hızlı olur.

Aerobik (aerobi-aerob). Serbest oksijenin varlığında oluşan organik süreçleri tanımlar. Bu süreçte, oksijen, su oluşturmak için canlı hücrede okside edilen ve besinlerde bulunan organik moleküllerin hidrojeni ile birleşir. Bu, suyun oluşumu ile sentezlenen enerjinin bir miktarı ısıya dönüşür, diğer kısmı hücrelerde birikir. Bu süreç esnasında serbestlenen oksijen miktarı kişinin aerobik kapasitesine göredir.

Aerobik Güç. Maksimal aerobik güç, VO2max’ın %100’ündeki bir efora denk gelen güçtür. Watts olarak ölçülür. Enerji aerobik anaerobik süreçlerden kaynaklanır. Bu durumda egzersizin süresi, asidoz ve glikojen oranının düşmesi sonucu, sınırlıdır.

Maksimal Aerobik Hız (MAH). Sporcunun maksimal aerobik güçte ya da VO2max’ın %100’ünde ürettiği hareket süratidir. Ölçüm km/saniye olarak yapılır. VO2max’ı bilmekten çok fizyolojik gelişimi daha fazla kolaylaştıran, koşu hızlarının dozajını ayarlamak için zorunlu olan, maksimal aerobik hızı bilmek daha önemlidir.

Aerobik Kapasite. Bireyin soluduğu havadan alabildiği ve dokulara doğru taşıyabildiği maksimal oksijen miktarıdır. Aerobik kapasite ya L/dakika (birim zamandaki oksijen hacmi) ya da ml/kg/dak (birim zamanda, birim vücut ağırlığına oksijen hacmi) olarak açıklanır.

Aerobik Dayanıklılık. VO2max’ın olası en yüksek bir yüzdesini uyaran bir eforun desteklenebildiği “süre” dir. Diğer bir deyişle, maksimal aerobik gücün yüksek bir yüzdesini uzun süre sürdürebilme kapasitesidir. Örneğin, maksimal aerobik hızın %90’ nına denk gelen bir hızı sabit olarak sürdürmek ve bu hızda koşulan mesafeyi ya da süreyi ölçmek.

Anaerobik (anaerobi-anaerob). Serbest oksijenin ya da solunum ile alınan oksijenin yokluğunda cereyan eden organik süreçleri tanımlar. Bu tür çalışma şiddetinde organizma, oksijen alımı ve enerji ihtiyaçları arasındaki metabolik dengeyi sağlayamaz.

Bu süreçte enerji;

Ya adenozin trifosfatın (ATP) ve kreatin fosfatın (CP) parçalanması ile,

Ya da karbonhidratların (glikoz-glikojen) laktik aside parçalanması ile elde edilir.

Anaerobik süreçlerde organizma, çalışma esnasında oluşan toplam laktik asidin eleminasyonuna eşit bir oksijen borcu oluşturur.

Anaerobik Dayanıklılık. Anaerobik ortamda gerçekleştirilen fiziki çalışma dayanıklılığıdır; bireyin olası en büyük oksijen borcunu oluşturma yeteneğine bağlıdır.

Laktik Asit (LA). Laktik asit nedir? Her insanın vücudunda oluşan tabii bir organik bileşiktir, kas, kan ve vücudun değişik organlarında bulunur. Laktat ile aynı anlamda kullanılır, laktat, laktik asidin sodyum (Na), potasyum (K) tuzudur.

Laktik asit nereden gelir? Laktik asidin temel kaynağı, glikojen olarak adlandırılan, karbonhidratın yıkımı sonucu oluşan bir yan üründür. Anaerobik glikoliz sonucu pirüvat üretildiği zaman kas hücresi onu aerobik olarak enerji üretimine katmayı dener. Şayet, kas hücresi üretilen tüm pirüvatı kullanma kapasitesine (aerobik olarak) sahip değilse, pirüvat laktata dönüşür.

Aerobik Eşik. Nispeten zor bir aerobik çalışma esnasında kanda yaklaşık 2 mmol/L laktatın üretildiği düzeydir. Antrenmanın tekrarı olduğu durumlar hariç, bu eşiğin altındaki uyarılar yetersizdir. Üst düzey dayanıklılık sporcusunda VO2max’ın yaklaşık %70’ine, yaklaşık 140 nabız/dakikaya, durağan bireylerde VO2max’ın yaklaşık %60’ına, 130 nabız/dakikaya denk gelir.

Anaerobik Eşik. Kas çalışması esnasında oksijen ihtiyacının yeterince karşılanamadığı, aerobik süreçlerin ötesindeki çalışma şiddeti ya da sürekli bir anaerobik çalışmadaki kabul edilir asidoz sınırıdır (kanda 4 mmol/L/laktat). Bu eşikten öteye interval çalışmalar devreye girer. Üst düzey dayanıklılık sporcusunda VO2max’ın %80-85’ine yaklaşık 170/175 nabız/dakikaya denk gelir.

Çalışma Yükü. Antrenman çerçevesinde organizmaya dayatılan iş miktarıdır.

Yük; Ya çalışma birimi (kilogram ya da watt)

Ya da çalışmaya bağlı direkt fizyolojik parametrelere göre (kalp atım hızı, solunum debisi, oksijen tüketimi vb.) açıklanır.

Yük çalışma kapasitesini artırır. Onun antrenman değerlerini korumak, "alışma" fenomenini önlemek için, düzenli olarak yüklenmenin hacmini ve şiddetini artırmak gerekir. Antrenmanın etkinliği, temel olarak, onun uygulama biçimlerine, dengesine ve yükün mantıki hesaplanmasına dayanır.

 

Optimal Yük. Antrenman programının belirli bir anında beklenilen etkiye uyumlu çalışma yüküdür. Optimal yük alışkanlık düzeyini aşmak ve sürantrenman riski olmadan kişinin performans düzeyini iyileştirmek için gerekli olan çalışma miktarıdır.

 

Dr.Hilmi KARATOSUN

sporfizyolojisi

0 yorum 1245 Görüntülenme
BigSpor

Eposta Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Yorum Yap

Bilgi Bankası

 • Kaslarınızın Büyümesini Sınırlandıran 8 Büyük Hata
  • Cumartesi, 09 Temmuz 2016
  • By

  Vücut Geliştirme bir disiplin sporudur, ölçüsüzlük değildir. Peki, neden umut vadeden ağırlık kaldırıcılar, aşırıya kaçarak sonuçlarını sabote ediyorlar? Bu 8 yaygın hatadan kaçınarak kendinizi aylar sürecek dertten kurtarın.

 • Fit Bir Anne Olmak İçin...
  • Pazartesi, 09 Şubat 2015
  • By

  Uluslararası Spor Bilimleri Ortaklığı’nın(ISSA) Aile sağlığı ve Sağlık Birimi Yöneticisi olan, dört defa Oxygen Dergisi'nin kapak modeli olmuş Kim Dolan Leto, fit anne olma ile ilgili yedi adımı bizimle paylaşıyor.

Featured Videos

Tıbbi Sorumluluk Reddi / Yasal Uyarı!

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır.

Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Doktorunuza Danışmadan sitede yer alan diyet ve benzerine Başlamayınız